Aktualności

14 października 2016

Ciabatta – idealne pieczywo do smakowitych kanapek

Ciabatta – idealne pieczywo do smakowitych kanapek

Klienci coraz chętniej sięgają po inne niż chleb czy tradycyjne bułki, odmiany pieczywa. Coraz częściej na polskich stołach znajdziemy np. ciabattę. Chrupiąca, pachnąca, jeszcze ciepła ciabatta sprawia, że mogą się poczuć jak w Italii.

Ciabatta to włoskie pieczywo z mąki pszennej z dodatkiem drożdży, oryginalnie z dodatkiem dojrzałego kwasu żytniego i oliwy. W dosłownym tłumaczeniu słowo „ciabatta” to pantofel, kapeć , ze względu na kształt – chleb ten jest wydłużony, płaski i szeroki. Nie jest jasne, w której części Włoch chleb ten był wypiekany najpierw. Obecnie każdy region Włoch ma swoją odmianę. Jedne są lekkie i chrupiące, inne cięższe, ale o cieńszej skórce, można je także spotkać z dodatkiem ziół i oliwy.

Od lat 90 XX wieku ciabatta stałą się popularna w całej Europie i Stanach Zjednoczonych i jest powszechnie stosowana, jako chleb kanapkowy.

W ofercie produktowej Bakeres znajdują się liczne linie do ciabatty. Mamy urządzenia przeznaczone dla dużych jak i małych piekarni. Linie te umożliwiają znaczne przyśpieszenie produkcji oraz pozwalają na duże oszczędności. Sam zdecyduj, którą potrzebujesz:

http://www.bakeres.pl/pl/urzadzenia_piekarnicze/linie_do_ciabatty