Aktualności

01 lipca 2022

Dobry piec piekarniczy – jaki wybrać w dzisiejszych czasach?

Dobry piec piekarniczy – jaki wybrać w dzisiejszych czasach?

Nowoczesny piec piekarniczy to piec ekologiczny i ekonomiczny

Z dylematem dotyczącym wyboru pieca zmaga się obecnie niemal każdy właściciel zakładu piekarniczego, który planuje rozwijać a przede wszystkim utrzymać swoją działalność.

Może się okazać, że za każdym razem, w zależności od wielu czynników, wybór będzie inny, nawet jeśli produkcja oparta jest na tradycyjnych, niezmiennych recepturach. Pandemia, wysoka inflacja, rosnące koszty to czynniki, które w przeważającej większości będą decydujące przy wyborze pieca.
Najistotniejsze kwestie to:

  • czym jest opalany
  • koszty zużycia energii
  • wydajność i funkcjonalność urządzenia.

Nie da się ukryć, że ogromne podwyżki cen gazu i energii elektrycznej okazały się fatalnym ciosem w rentowność wielu zakładów piekarniczych. Dlatego nie ustaje poszukiwanie rozwiązań, które zapewnią maksymalną energooszczędność produkcji pieczywa. Można zaobserwować, że właściciele piekarń coraz częściej rozważają i decydują się na zakup pieców termoolejowych oraz elektrycznych.

Zalety pieców termoolejowych i elektrycznych:

  • Elektryczne piece TRONIK (głównie półkowe) 

To bardzo elastyczne, ekonomiczne i sprawdzone piece w polskich piekarniach, ich powierzchnia wypiekowa może być od 8 do prawie 40 m2, a przy używaniu 6-półkowego pieca lub większego można zastosować aparat załadunkowo-rozładunkowy.

Główną zaletą takich pieców jest to, że w zależności od wzrostu produkcji każdego dnia w tygodniu można w dowolnej kolejności i ilości uruchomić kolejne komory wypiekowe. Standardem jest, że każda komora może mieć niezależnie regulowaną moc i temperaturę wypieku.
Zużycie prądu w tych piecach jest bardzo niskie i wynosi średnio około 2 kWh na 1 m/2 powierzchni wypiekowej pieca.
Coraz częściej do ogrzewania pieców elektrycznych wykorzystywane są baterie słoneczne (fotowoltaika), co sprawia, że piece te są jeszcze bardziej oszczędne.
http://www.bakeres.pl/oferta/piece/elektryczny-piec-wsadowy-tronic/

Termoolejowe  piece GPG półkowe MULTIC i wózkowe STATIC

Od około 70 lat producent pieców termoolejowych firma GPG z Hiszpanii, oferuje szeroki wybór opatentowanych pieców do każdego rodzaju zakładu.
Ich zaletą jest niespotykana oszczędność energii oraz możliwość poszerzania powierzchni wypiekowej przy użyciu jednego źródła ciepła – kotła grzewczego. Tę elastyczność zapewnia możliwość połączenia różnych rodzajów pieców z jednym kotłem np. piec półkowy i piec wózkowy. Nowatorskim rozwiązaniem zapewniającym jeszcze większą energooszczędność jest wykorzystanie biomasy (pellet). Do takiego rozwiązania, chcąc wykorzystać ciepło uciekające do komina, można jeszcze wykorzystać kominowy wymiennik ciepła, służący do ogrzewania wody, CO czy nawet garowni.

Firma GPG proponuje :
Tradycyjny piec półkowy MULTIC – półkowy piec termoolejowy
Piec wózkowy STATIC
Piec wózkowo/półkowy STATIC SR–  łączący cechy pieca półkowego i wózkowego posiada płyty ceramiczne wypiekowe na stałe zamontowane w piecu, a także możliwość wjazdu i wypieku na wózku.
Piec STATIC SR może być doposażony w system załadunkowy KRONOS, który zapewnia załadunek i rozładunek wszystkich poziomów pieca jednocześnie, lub jednopoziomowy załadunek i rozładunek chleba, całkowicie automatyczny lub półautomatyczny.
Tak oto prezentuje się to rozwiązanie w akcji:

http://www.bakeres.pl/oferta/systemy-zaladunkowo-rozladunkowe/kronos/

Jak widać, można pozostać przy jednym piecu, ale można też rozbudować cały system, zwielokrotniając jego wydajność nawet do rozmiarów przemysłowych. 

Nowy czy używany piec piekarniczy?

Jest to kolejne pytanie kluczowe, które zadaje sobie chyba każdy stojący przed koniecznością wyposażenia lub doposażenia swojego zakładu.
Piece używane są zdecydowanie tańsze w zakupie, a po dobrze wykonanym remoncie mogą służyć jeszcze przez wiele lat. Jednak bardzo rzadko znajdziemy w nich rozwiązania, które sprawią, że można nazwać je energooszczędnymi.
Nawet względnie nowe, dziesięcioletnie piece używane będą zużywały znacznie więcej energii i nie znajdziemy w nich tak dogodnych rozwiązań jak te, które wyżej opisaliśmy. Działając na rynku urządzeń piekarniczych już ponad 25 lat, widzimy, że kwestii zastosowania nowoczesnych, energooszczędnych rozwiązań, ostatnie pięć lat można określić jako rewolucyjne. Piec nazywany jest „sercem każdej piekarni”. Od pracy i jakości tego „serca” zależy bardzo wiele. Warto więc zadbać o jego najwyższą jakość.